VS-60EPF04PBF
Part Number : VS-60EPF04PBF
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : VS-60EPF04PBF More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Recovery Time : 180 ns
Contact Plating : Tin
Reverse Voltage : 400 V
Peak Reverse Current : 100 µA
Reverse Recovery Time : 180 ns
Average Rectified Current : 60 A
Min Operating Temperature : -40 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 830 A
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Qty : 214 In Stock
Case/Package : TO-247-2
Number of Pins : 2
Forward Current : 60 A
Max Surge Current : 830 A
Element Configuration : Single
Max Reverse Voltage (DC) : 400 V
Max Operating Temperature : 150 °C
Natural Thermal Resistance : 0.2 °C/W
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 400 V